Przygotowanie sprężonego powietrza, filtry , naolejacze

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Cześć

Przygotowanie powietrza to inaczej działanie, którego celem jest wytworzenie sprężonego powietrza o jakości spełniającej zapotrzebowania zasilanego elementu. Inaczej mówiąc aby było oczyszczone z drobinek metalu, czy rdzy, kondensatu i zostało wzbogacone (mgłą olejową w wypadku używania narzędzi i urządzeń pneumatycznych obrotowych i ciernych), obniżone do określonego ciśnienia.

W zależności od stosowanego źródła sprężonego powietrza przygotowanie można podzielić na bloki dla sprężarek tłokowych (o tym będzie ten artykuł) i dla sprężarek śrubowych. Różnica polega na jakości i ilości powietrza. Powietrze wychodzące z sprężarki śrubowej wymaga o wiele więcej urządzeń i nakładów finansowych na zakup bloków do przygotowania powietrza, także w czasie eksploatacji trzeba liczyć się z znacznie większymi nakładami finansowymi na obsługę. Zaletą sprężarek śrubowych jest wielka wydajność i wysokie ciśnienie ale o tym nie będę pisał.
Wracając do tematu:

Przygotowanie powietrza realizujemy dwu etapowo, na początku powietrze dostaje się do kielicha filtra i jest wprowadzane w ruch wirowy. Siła odśrodkowa powoduje, że drobinki wody i dużych cząstek stałych osiadają na ściankach kielicha i spływają na dół. W kielichu zamontowany jest zaworek spustowy, automatyczny lub ręczny, do usuwania kondensatu. Kielichy są z reguły przeszklone, aby można było pilnować poziom kondensatu. Drugi etap to przejście powietrza przez filtr ceramiczny lub podobny, o stopniu filtracji w granicy 5µm. Zanieczyszczenia pozostaja oczywiście na filtrze. Oczyszczone powietrze wydostaje się z filtra w układ. Trzeba wiedzieć, że filtry mają swoją przepustowość i spada ona w zależności od poziomu zanieczyszczenia filtra. Z tego powodu warto montować filtry o kilku krotne większej przepustowości niż zaplanowana.

instalacja-pneumatyczna-filtro-reduktor-naolejacz-2

Naolejacze - służą do dodania do oczyszczonego powietrza odpowiednim olejem do urządzeń pneumatycznych, w celu zmniejszenia tarcia, obniżenia korozji narzędzi i urządzeń pneumatycznych takich jak: klucze pneumatyczne, wiertarki, szlifierki, siłowniki pneumatyczne

Reduktory ciśnienia to membranowe urządzenia obniżające ciśnienie wlotowe do wymaganego, występują wraz z zegarem do odczytu ciśnienia i pokrętłem do regulacji. Po nastawieniu ciśnienia zależnie od prędkości przepływu powietrza są możliwe pewne skoki ciśnienia. Z tego powodu powinno się ciśnienie ustawiać na zamkniętym zaworze i wyregulować podczas przepływu.

Biorąc pod uwagę to co napisałem powyżej w sprzedaży mamy:

Zespoły przygotowania sprężonego powietrza: czyli reduktora, filtra i naolejacza


Reduktory o różnym stopniu przepustowości i różnych możliwych ciśnieniach pracy.
Filtry oczyszczające, początkowe o stopniu filtracji 5µm lub, odwadniacze, i filtry do suchego powietrza o stopniu filtracji od 5 do 0,5 mikrona.
Filtry z reduktorem, rodzaje przyłącza 1/4, 1/2 3/4 cala.

Reduktory do sprężarki - https://domtechniczny24.pl/reduktory1.html
Naolejacze rodzaje przyłącza 1/4, 1/2 3/4 cala.

Naolejacz do kompresora - https://domtechniczny24.pl/naolejacze.html


I na koniec dodam o dławikach lub elementach niwelujących gwałtowne uderzenia ciśnienia w instalacjach dynamicznych.

W wypadku wykorzystywania powietrza do maszyn lub systemów nietypowych w procesach produkcji przemysłowej, farmakologicznej czy spożywczej konieczne jest bardzo dokładne określenie wszelkich parametrów powietrz,a zarówno na wejściu jak i na wyjściu.

To tyle do usłyszenia

17 Sty 2022 15:10 - Super User
Przygotowanie sprężonego powietrza, filtry , naolejacze

Cześć

Przygotowanie powietrza to inaczej działanie, którego celem jest wytworzenie sprężonego powietrza o jakości spełniającej zapotrzebowania zasilanego elementu. Inaczej mówiąc aby było oczyszczone [ ... ]

Porady techniczneRead more...
01 Gru 2021 11:35 - Super User
Nowości w sklepie listopad 2021

Witam
Nowości w sklepie 2021 listopad

Przez minione 2 lata wiele się odmieniło, wariactwo pandemii a potem gigantyczna inflacja silnie w nas rąbnęła, zbieramy się powoli i tego samego życzymy wszystkim.


Wracając [ ... ]

AktualnościRead more...
01 Gru 2021 10:52 - Super User
Buda i kojec dla owczarka podhalańskiego

Witam

Na początku lata w naszym domu pojawił się nowy domownik. Owczarek podhalanski.

Teraz wygląda bardziej poważnie:

 

Razem z synem zbudowaliśmy budę a w tamtym tygodniu skończyliśmy [ ... ]

W wolnych chwilachRead more...
09 Gru 2019 07:54 - Super User
Charakterysyka i wytrzymałości lin stalowych

Witam
Liny stalowe jak masa innych towarów technicznych wytwarzane są w różnych gatunkach i mają różne przeznaczenie.

Liny stalowe są powszechnie używane w takich urządzeniach przemysłowych, [ ... ]

Porady techniczneRead more...
03 Gru 2019 08:56 - Super User
Armatura ze stali nierdzewnej

Witam
Dziś zwięzły tekst dotyczący nowej linii instalacji przemysłowej wytworzonej ze stali nierdzewnej 316. Dedykowanej do instalacji przemysłowych o ciśnieniu do 10 bar. Oczywiście jak zobaczycie [ ... ]

Technika i technologieRead more...
02 Gru 2019 09:00 - Super User
Noże do urządzeń wielofunkcyjnych


Witam aktualny tekst będzie dotyczył zastosowania i typów osprzętu do urządzeń wielofunkcyjnych.

Na rynku pojawia się coraz to więcej modeli narzędzi wielofunkcyjnych. Postanowiłem i ja opowiedzieć [ ... ]

Porady techniczneRead more...
Other Articles